Môže si vaša firma dovoliť stratu údajov?

Môže si vaša firma dovoliť stratu údajov?

Ak sú vaši zamestnanci na prvom mieste, keď hovoríme o pohone vášho podniku, druhým zásadným faktorom sú určite údaje. Títo fungujú ako palivo pre moderný podnik, umožňujú bezproblémový beh každodenných operácií. Všetci vieme, že strata údajov pre firmu môže byť katastrofálna. Ale dokážeme si naozaj predstaviť, čo to konkrétne znamená? Prevencia strát údajov je ešte dôležitejšia ako ich zálohovanie, keďže zálohy často nie sú úplné a aktuálne.

Pozrime se v budúcnosť a predstavme si, čo by sa stalo, ak by firma bola odrezaná od svojho základného paliva – údajov? Predpokladajme, že by sa vám to stalo kvôli hackerovmu útoku, škodlivému softvéru alebo vírusu?

Niektoré z nepríjemných dôsledkov straty dát sú:

Velký úder pre vaše podnikateľské financie

Ak dáta, ktoré sú srdcom vášho podnikania, už nie sú dostupné, vaše podnikanie nebude môcť fungovať a generovať príjmy pre vás. V dôsledku toho môže dôjsť k strate vašich existujúcich a potenciálnych zákazníkov a k rôznym nepredvídateľným vysokým nákladom, ako sú platby hackerom, IT odborníkom, nákup bezpečnostnej výbavy, nehovoriac o strate vašej povesťi a možných právnych nákladoch na náhrady, ktoré si môžu vyžadovať vaši zákazníci.

Strata dôvery zákazníkov a obchodných partnerov

Ko dlho ste gradili zaupanje vašich zákazníkov a obchodných partnerov?

Určite viacero rokovín, možno aj desaťrokovín alebo dokonca ešte viac. Stačí jediný nesprávny klik, jedna otvorená infikovaná príloha v e-maile a za jednu noc strácate všetko, na čom ste pracovali celé roky. Obchodní partneri a zákazníci budú vnímať tento incident ako dôsledok nedbalosti vašej spoločnosti.

Vplyv na produktivitu

Gubitak podataka također će pogoršati aspekt produktivnosti vašeg poslovanja. U slučaju gubitka podataka, ovi dokumenti više neće biti dostupni sve dok ih ponovno ne izradite, naravno, a vaši zaposlenici više neće moći obavljati svoje dnevne zadatke ili raditi na drugim važnim projektima za to vrijeme.

Utjecaj na produktivnost

Gubitak podataka također će pogoršati aspekt produktivnosti vašeg poslovanja. U slučaju gubitka podataka, ovi dokumenti više neće biti dostupni sve dok ih ponovno ne izradite, naravno, a vaši zaposlenici više neće moći obavljati svoje dnevne zadatke ili raditi na drugim važnim projektima za to vrijeme.

88% njemačkih tvrtki bilo je pogođeno krađom podataka, industrijskom špijunažom ili sabotažom u prošloj godini. Uslijed ovih napada njemačke tvrtke svake godine trpe štete u iznosu većem od 220 milijardi eura.

(Economic Protection, bitkom 2021)

Kako podaci mogu biti ukradeni ili izgubljeni?

Podaci se mogu izgubiti zbog mnogih čimbenika, od ljudske pogreške, hakerskog napada, virusa do kvara hardvera. Ako ste svjesni čimbenika koji uzrokuju gubitak podataka, možete smanjiti rizik.

Podaci se najčešće gube:

  • zarazom računalnih virusam,
  • hakiranjem (cyber napad),
  • zbog ljudske pogreške,
  • zbog kvara na tvrdom disku,
  • formatiranjem tvrdog diska,
  • gubitkom ili krađom opreme,
  • ili nestankom struje.

Danas će hakeri učiniti sve da vam ukradu i oštete (kriptiraju) važne dokumente i zatim će vas ucijeniti za visoku otkupninu.

Kako možete spriječiti gubitak podataka?

Važnost kibernetičke sigurnosti u današnje vrijeme neprocjenjiva je, jer čak i najmanja neopreznost na internetu može baciti vaše poslovanje na koljena.

Brz, siguran i najpovoljniji način je uložiti u dobar antivirusni program koji će osigurati odgovarajuću zaštitu vaših uređaja i podataka, koji ćete odabrati ovisno o vašim potrebama i načinu poslovanja.

Pogledajte našu pristupačnu ponudu izvrsnih antivirusnih proizvoda koji će učinkovito zaštititi vaše podatke i poslovanje.

Antivirusi